Putin: Rusia është e gatshme të ndihmojë në zgjidhjen e krizës së emigrantëve në kufirin Bjellorusi-Polak

Dhjetëra mijëra emigrantë, kryesisht nga Lindja e Mesme dhe Afrika, kanë udhëtuar në Bjellorusi në muajt e fundit me shpresën për të kaluar kufirin në Poloninë fqinje dhe shtetet baltike dhe më tej në perëndim. Minsk ka theksuar se nuk ka më burime për të luftuar rrjedhën falë sanksioneve shtypëse evropiane.

Rusia është e gatshme të bëjë gjithçka në fuqinë e saj për të ndihmuar në zgjidhjen e krizës së migracionit në kufirin Bjellorusi-Polak, ka njoftuar presidenti Vladimir.

"Ne jemi të gatshëm të kontribuojmë për këtë në çdo mënyrë të mundshme, nëse, sigurisht, diçka do të varet nga ne," tha Putin, duke folur në një intervistë me televizionin rus të dielën.

"Kam mësuar në media për atë që po ndodh në kufirin polako-bjellorusi. Unë kurrë nuk e kam diskutuar këtë çështje me [presidentin e Bjellorusisë Aleksandër] Lukashenko më parë. Kam folur me të dy herë, vetëm pasi filloi kjo krizë," tha Putin, kur u pyet për të. komentojnë pretendimet e disa zyrtarëve dhe mediave perëndimore se Rusia është përgjegjëse për krizën.

"Prandaj, kur dëgjojmë deklarata apo pretendime në drejtimin tonë, do të doja t'u them të gjithëve: merreni me problemet tuaja të brendshme dhe mos u përpiqni t'i kaloni pyetjet që duhet të zgjidhen nga departamentet tuaja përkatëse te dikush tjetër," theksoi Putin. .

Duke komentuar mbi akuzat se linja ajrore ruse Aeroflot ka pasur një rol në transportimin e emigrantëve në Bjellorusi, presidenti rus këmbënguli se kompania nuk ishte e përfshirë me vetëdije.

"Ata vetë krijuan kushtet që mijëra e qindra mijëra njerëz të udhëtonin në rrugën e tyre. Dhe tani ata po kërkojnë të gjejnë palën fajtore në mënyrë që të shkarkojnë veten nga përgjegjësia për ngjarjet," tha Putin. “Ç’lidhje ka Aeroflot? A ka transportuar njeri qoftë edhe një avion Aeroflot? Nuk e kam idenë, por, ndoshta, dikush mund të ketë përdorur ndonjë lloj avionësh dhe të ketë ardhur nga vende të treta. Çfarë kemi të bëjmë me ndonjë gjë? Po e përsëris: kjo është një përpjekje për të hequr përgjegjësinë e dikujt për ato ngjarje që po ndodhin aktualisht”.

Situata në kufirin e Bjellorusisë me Poloninë, Letoninë dhe Lituaninë u përkeqësua ndjeshëm më 8 nëntor pasi disa mijëra emigrantë mbërritën në kufirin me Poloninë dhe ngritën kampin atje, me disa që u përpoqën të hynin në vendin e Bashkimit Evropian dhe të udhëtonin më në perëndim, me sa duket. në Gjermani. Brukseli ka fajësuar Minskun për përshkallëzimin e situatës, me disa vende të BE-së që kërkojnë sanksione të reja kundër Bjellorusisë. Presidenti Lukashenko ka thënë se vetë politikat e Perëndimit - duke përfshirë dekada të ndërhyrjeve ushtarake në Lindjen e Mesme dhe Afrikën e Veriut, shkaktuan krizën aktuale dhe shtoi se raundet e mëparshme të sanksioneve të BE-së kundër Bjellorusisë kanë zbrazur aftësinë e vendit të tij për të kontrolluar flukset e migracionit.

Argumentum.al