Rusia dhe Irani shprehin mbështetje për rivendosjen e marrëveshjes bërthamore në formën origjinale

Sipas marrëveshjes së vitit 2015 midis Iranit dhe fuqive botërore, Teherani frenoi programin e tij të pasurimit të uraniumit në këmbim të heqjes së sanksioneve

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov dhe homologu i tij iranian Hossein Amirabdollahian shprehën të dy mbështetje për rivendosjen e marrëveshjes bërthamore të vitit 2015 në formën e saj origjinale, njoftoi agjencia e lajmeve RIA të shtunën, duke cituar ministrinë e jashtme të Rusisë.

Sipas marrëveshjes së vitit 2015 midis Iranit dhe gjashtë fuqive botërore, Teherani frenoi programin e tij të pasurimit të uraniumit në këmbim të heqjes së sanksioneve të SHBA-së, OKB-së dhe Bashkimit Evropian.

Presidenti Ebrahim Raisi tha të enjten se Irani nuk do të tërhiqet "në asnjë mënyrë" në mbrojtje të interesave të tij, pasi palët njoftuan se bisedimet bërthamore do të rifillonin më 29 nëntor.

Të premten, media shtetërore iraniane raportoi se Irani ka rritur stokun e tij prej 60 përqind të uraniumit të pasuruar në 25 kilogramë (55 paund).

Ndërsa negociatat do të rifillojnë në fund të muajit në Vjenë, fuqitë perëndimore kanë thënë se pasurimi i përshpejtuar i uraniumit nga Irani është më afër nivelit të armëve, duke shkelur kufijtë e vendosur nga pakti pasi Uashingtoni nën Presidentin e atëhershëm Donald Trump u tërhoq nga pakti në 2018. po zbeh shanset për ta shpëtuar atë.

Marrëveshja bërthamore kufizon pastërtinë në të cilën Teherani mund të përpunojë uraniumin në 3.67 për qind, niveli i përshtatshëm për shumicën e energjisë bërthamore civile, shumë nën 20 për qind të arritur para marrëveshjes së 2015 dhe shumë më poshtë se 90 për qind e përshtatshme për një armë bërthamore.

Administrata e presidentit amerikan Joe Biden thotë se dëshiron të kthehet në marrëveshje, por nuk pajtohet me Iranin se cilat hapa duhet të ndërmerren dhe kur, me çështjet kryesore që janë kufijtë bërthamorë që Teherani do të pranojë dhe cilat sanksione do të heqë Uashingtoni.

Zyrtarët dhe analistët perëndimorë besojnë se përshkallëzimi i pasurimit nga Teherani, ndonëse nuk po nxiton për t'u rikthyer në bisedimet që u shtynë në qershor kur u zgjodh president një palë e vijës së ashpër antiperëndimore, ka për qëllim të fitojë leva për të nxjerrë më shumë lëshime kur negociatat të rifillojnë.

Argumentum.al