Zbulohen planet për takimin Putin-Biden në Moskë

Presidenti rus Vladimir Putin mund të takohet me homologun e tij amerikan Joe Biden para fundit të këtij viti, ka zbuluar një zyrtar i lartë në Moskë. Do të ishte një takim i dytë ballë për ballë mes dy liderëve në vitin 2021.

Puna tashmë është duke u zhvilluar për organizimin e ngjarjes, tha zëvendësministri i Jashtëm i Moskës Sergej Ryabkov për TV kombëtar të dielën.

Diplomati i lartë tha se Uashingtoni kohët e fundit kishte bërë disa pohime të rëndësishme për Rusinë, duke përfshirë ato që lidhen me situatën në Ukrainë dhe Moska ndjen nevojën për të "shpjeguar në detaje se çfarë po ndodh realisht dhe si", shtoi ai.

“Duhet një përgatitje e plotë që ky takim të zhvillohet dhe këtë po bëjmë”, tha zëvendësministri.

Në fillim të kësaj jave, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov iu referua gjithashtu mundësisë që Putin të takohet me Biden në të ardhmen e afërt. Megjithatë, ai tha se ende nuk është rënë dakord për ndonjë afat specifik.

“A është e mundur para Vitit të Ri? Po, është”, tha Peskov për Channel 1 të Rusisë të enjten, duke shtuar se “kjo mund të ndodhë edhe më vonë”, pasi në fund të fundit do të varet nga oraret e punës së të dy liderëve.

Uashingtoni nuk ka përmendur ndonjë afat kohor për takimin në komentet e tij të fundit. Të enjten, sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki, tha se nuk do të përjashtonte mundësinë që Biden të fliste me Putinin "në një moment të caktuar në të ardhmen", por tha se nuk kishte asnjë njoftim për të bërë në lidhje me kontaktet midis dy liderëve.

Putin dhe Biden u takuan në qytetin zviceran të Gjenevës në qershor, në atë që ishte takimi i tyre i parë që nga inaugurimi i presidentit amerikan në janar. Të dy presidentët miratuan një deklaratë të përbashkët mbi stabilitetin strategjik dhe ranë dakord për kthimin e ambasadorëve të tyre në konsultime për të ardhmen e Traktatit të Reduktimit të Armëve Strategjike (START III).

Ata gjithashtu bënë disa komente komplimentuese për njëri-tjetrin. Putin e quajti Biden një "profesionist", duke shtuar se imazhi i tij negativ në media "nuk ka të bëjë fare me realitetin". Biden, nga ana tjetër, tha se ai besonte se kishte një "perspektivë të vërtetë për të përmirësuar ndjeshëm marrëdhëniet" midis Uashingtonit dhe Moskës pas takimit me Putin.

Megjithatë, marrëdhëniet ruso-amerikane nuk janë përmirësuar ndjeshëm që nga samiti i Gjenevës. Kremlini ka thënë se beson se çdo restaurim do të marrë shumë kohë.

/Argumentum.al