Biden tregon planet për takimin NATO-Rusi për të diskutuar shqetësimet e Moskës

Lidhjet midis Rusisë dhe NATO-s shënuan nivele të reja më të ulëta të pas Luftës së Ftohtë në muajt e fundit, duke kulmuar me pezullimin e misionit diplomatik të bllokut në Moskë. Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov tha se lidhjet midis Rusisë dhe bllokut perëndimor nuk mund të quhen as "katastrofike", sepse "për të qenë katastrofikë duhet të kesh [marrëdhënie]" në fillim.

Presidenti i SHBA Joe Biden ka njoftuar planet për të organizuar një takim midis zyrtarëve rusë dhe të vendeve anëtare të NATO-s për të diskutuar shqetësimet e Moskës, duke përfshirë zgjerimin e bllokut drejt lindjes.

Takimi i planifikuar, për të cilin Biden tha se do të shpallet zyrtarisht deri të premten dhe do të përfshijë "të paktën katër nga aleatët tanë kryesorë të NATO-s dhe Rusinë", pritet të "diskutojë të ardhmen e shqetësimeve të Rusisë në lidhje me NATO-n e shkruar gjerësisht" dhe synon "të rrëzojë temperatura përgjatë Frontit Lindor”. Planet për bisedime vijnë një ditë pas bisedës video të Biden me presidentin rus Vladimir Putin, gjatë së cilës të dy udhëheqësit sollën një sërë çështjesh të lidhura me sigurinë, duke përfshirë përshkallëzimin e tensioneve mbi Ukrainën, sigurinë kibernetike dhe stabilitetin strategjik.

Në komentet e tij për gazetarët në Shtëpinë e Bardhë të mërkurën, Biden theksoi se Shtetet e Bashkuara nuk do të përdorin forcën kundër Rusisë në mënyrë të njëanshme dhe vuri në dukje se Uashingtoni nuk po konsideronte vendosjen e trupave në përpjekje për të zgjidhur tensionet midis Rusisë dhe Ukrainës.

"Ideja se Shtetet e Bashkuara do të përdorin forcën në mënyrë të njëanshme për t'u përballur me Rusinë duke pushtuar Ukrainën nuk është në skenë tani, por ajo që do të ndodhë është se do të ketë pasoja të rënda [në rast të një pushtimi rus]," tha Biden.

Duke komentuar bisedën e tij me presidentin rus, Biden tha se i kishte bërë të qartë Putinit se do të kishte pasoja të rënda ekonomike në rast se "Rusia pushton Ukrainën", duke shtuar se ai ishte "absolutisht i sigurt" se homologu i tij e mori mesazhin.

Moska nuk ka komentuar ende takimin e planifikuar Rusi-NATO.
Putin dhe Biden folën për dy orë të martën, me presidentin amerikan që paralajmëroi homologun e tij rus se SHBA dhe aleatët e saj "do të përgjigjen me masa të forta ekonomike dhe të tjera në rast të përshkallëzimit ushtarak". Më herët, raportet e mediave sugjeruan se këto kufizime mund të përfshijnë kufizime të reja në blerjen e borxhit sovran rus, sanksione mbi Nord Stream 2 dhe nxjerrjen e Rusisë nga sistemi i transferimit të parave SWIFT.

Kremlini i quajti bisedimet midis Putinit dhe Bidenit "të sinqerta dhe biznesore" dhe tha se ato u përqëndruan në zbatimin e rezultateve të samitit të mëparshëm të liderëve në Gjenevë verën e kaluar.
Më vete të mërkurën, zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë Karine Jean-Pierre u tha gazetarëve se Rusia dhe SHBA arritën të flisnin me njëra-tjetrën edhe në kulmin e Luftës së Ftohtë dhe se administrata është e bindur se ajo dhe Kremlini mund të vazhdojnë ta bëjnë këtë sot. .

“Ne kemi gjetur një mënyrë për të pasur diskutime në kulmin e Luftës së Ftohtë dhe këtë e kemi bërë në epokën e pas Luftës së Ftohtë përmes Këshillit NATO-Rusi, [Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë] dhe mekanizma të tjerë. Ne mund ta bëjmë këtë duke shkuar përpara”, tha ajo.

Tensionet ushtarake midis NATO-s dhe Rusisë për Ukrainën janë përshkallëzuar në mënyrë dramatike muajt e fundit. Zyrtarët perëndimorë dhe mediat pretendojnë se Moska ka përqendruar trupat në kufirin me fqinjin e saj perëndimor për një pushtim të mundshëm. Zyrtarët rusë i kanë hedhur poshtë këto akuza si lajme të rreme dhe kanë akuzuar zyrtarët dhe mediat e huaja për ndërtimin e një narrative të rreme të një 'kërcënimi rus' në mes të përgatitjeve të mundshme nga qeveria pro-perëndimore në Kiev për të sulmuar republikat e vetëshpallura Donbass të Donetskut dhe Luganskut. në Ukrainën lindore./sputniknews-Argumentum.al