"Është një sinjal për Uashingtonin", thonë ekspertët ndërsa India zgjeron lidhjet ushtarake me Rusinë

India nënshkroi disa marrëveshje me Rusinë të hënën pas një takimi kokë më kokë midis ministrit të Mbrojtjes Rajnath Singh dhe homologut të tij rus Sergei Shoigu. Të dy vendet zhvilluan gjithashtu dialogun inaugurues ministror 2+2 për të diskutuar çështjet që kanë bërë bujë ndërkombëtare.

Nju Delhi vendosi një premium mbi nevojën për të pasur një bashkëpunim më të ngushtë ushtarako-teknik me Moskën gjatë dialogut në nivel ministror të hënën.

Ministri indian i Mbrojtjes Rajnath Singh shprehu shpresën se të dy vendet do të vazhdojnë partneritetin e tyre në këto kohë të vështira.
"Pandemia, zgjerimi i jashtëzakonshëm i armatimeve në fqinjësi dhe agresioni i paprovokuar në kufirin tonë verior që nga fillimi i verës së vitit 2020 kanë ngritur [përpara] disa sfida", tha Singh, duke aluduar në bllokimin e vazhdueshëm kufitar me Kinën teksa takonte Homologu rus Sergei Shoigu të hënën në mëngjes.

Të dy vendet nënshkruan një marrëveshje bashkëpunimi ushtarako-teknik për dekadën e ardhshme, një marrëveshje për prodhimin e përbashkët të 601,427 pushkëve sulmues AK-203 në një objekt indian, gjatë takimit të 20-të të Komisionit Ndërqeveritar Indi-Rusi për Ushtarak dhe Ushtarak. -Bashkëpunimi Teknik (IRIGC-M&MTC).

Pakti 10-vjeçar për bashkëpunimin ushtarak është rinovimi i një kuadri ekzistues, raportojne mediat ruse.

Duke folur në takim, ministri rus i Mbrojtjes Shoigu tha se ishte i bindur se "agjencitë në të dy vendet do të kontribuojnë në rritjen e paqes dhe bashkëpunimit rajonal".
Ekspertët vlerësuan se marrëveshjet dhe protokollet e nënshkruara gjatë takimit tregojnë se lidhjet e mbrojtjes së Indisë me Rusinë nuk do të jenë nën asnjë presion, duke përfshirë kërcënimin e sanksioneve sipas Aktit Kundër Kundërshtarëve të Amerikës Përmes Sanksioneve (CAATSA). Ky i fundit është një ligj i SHBA-së i miratuar në vitin 2017 për të parandaluar vendet që të blejnë armë nga Rusia, Koreja e Veriut dhe Irani.

Kontratat vjetore të mbrojtjes së Indisë me Rusinë janë rritur në 9-10 miliardë dollarë krahasuar me 2-3 miliardë dollarë në 2017-ën, vit kur administrata Trump kaloi CAATSA-n.

Profesor Harsh V. Pant, drejtor i Programit të Studimeve Strategjike në Institutin e Studimeve Observer Research Foundation me bazë në Nju Delhi, vuri në dukje se marrëveshjet e së hënës janë kryesisht një përpjekje për të përcaktuar kursin për dekadën e ardhshme për të parë se cilat janë fushat prioritare. ku të dy vendet mund të bashkëpunojnë dhe të kalojnë nga blerës-shitës në bashkëprodhim dhe bashkë-zhvillim, diçka që India e ka pasur prioritet në angazhimet e mbrojtjes.

"India dhe Rusia tashmë kanë një angazhim shumë të gjerë të mbrojtjes. Ata shpresojnë që kjo trajektore të vazhdojë, sepse për Rusinë, është e rëndësishme që India të mbetet një nga blerësit më të rëndësishëm të mbrojtjes. Për Indinë, është e rëndësishme që Rusia të mbetet e angazhuar me Indinë dhe të mos braktisë realisht marrëdhëniet e saj me Indinë në favor të Kinës”, tha Pant.

Të dy ekspertët bien dakord se bashkëpunimi ushtarako-teknik gjatë dekadës së ardhshme nuk do të ndryshojë rrënjësisht trajektoren e marrëdhënieve të mbrojtjes Indi-Rusi.