Kina do të marrë kundërmasa për "bojkotin" e SHBA-së për Lojërat Olimpike Dimërore të Pekinit

Kina ka reaguar ndaj vendimit të Shteteve Bashkuara për "bojkotin diplomatik" të saj të Lojërave Olimpike Dimërore të Pekinit 2022, tha të martën Zhao Lijian Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze, duke shtuar se Pekini do të marrë kundërmasa.

Zhao i bëri komentet në një konferencë të rregullt për shtyp pasi Shtëpia e Bardhë njoftoi të hënën se qeveria e SHBA nuk do të dërgojë një delegacion zyrtar në Lojërat Olimpike Dimërore për shqetësimet në lidhje me të dhënat e Kinës për të drejtat e njeriut në Xinjiang. Atletët amerikanë do të lejohen ende të konkurrojnë në Lojërat Olimpike.

Zhao tha se pretendimi për të ashtuquajturin gjenocid në Rajonin Autonom të Xinjiang Uygur të Kinës veriperëndimore nuk është gjë tjetër veçse një "gënjeshtër e shekullit" e sajuar nga Uashingtoni. Përpjekja e SHBA për të prishur Olimpiadën bazohet në paragjykime ideologjike, gënjeshtra dhe thashetheme, shtoi ai. Krimet që Shtetet e Bashkuara kryen kundër amerikanëve vendas ishin gjenocid i vërtetë, theksoi ai.

Lëvizja e SHBA-së është një shkelje serioze e parimit të neutralitetit politik të sporteve të sanksionuar në Kartën Olimpike dhe gjithashtu kundër Motos Olimpike të "së bashku", tha ai.

Lojërat Olimpike Dimërore nuk janë një skenë për shfaqje politike dhe manipulime, tha ai. Sipas rregullave olimpike, Komiteti Olimpik i një vendi është përgjegjës për të ftuar zyrtarët qeveritarë të vendit për të marrë pjesë në Lojërat Olimpike, vuri në dukje ai, duke shtuar se është biznesi i Amerikës të vendosë nëse zyrtarët e qeverisë së saj do të marrin pjesë në Lojërat Olimpike Dimërore të Pekinit. Komploti i SHBA-së është jopopullor dhe i dënuar të dështojë, tha ai.

Zhao i kërkoi SHBA-së të ndalojë politizimin e sporteve dhe të ndalojë komentet dhe aktet që synojnë të shqetësojnë dhe sabotojnë Lojërat Olimpike të Pekinit, duke paralajmëruar se në të kundërtën do të dëmtohej dialogu dhe bashkëpunimi i dy vendeve në fusha të ndryshme dhe për çështjet ndërkombëtare dhe rajonale.

Lojërat Olimpike Dimërore të Pekinit do të zhvillohen në shkurt 2022

/CTGN-Argumentum.al