Kryeministri i Italisë thotë se Evropa nuk ka aftësi për të vendosur sanksione ndaj Rusisë në fushën e gazit

BE-ja nuk ka asnjë aftësi për të vendosur sanksione kundër Rusisë në fushën e gazit dhe nuk është në gjendje ta bëjë këtë, tha të mërkurën kryeministri italian Mario Draghi.

"Le t'i bëjmë vetes ne, evropianët pyetjen - nëse duam të vendosim sanksione ndaj gazit, nëse jemi vërtet të aftë për këtë, ne jemi mjaft të fortë, momenti është tani. Natyrisht, përgjigjet do të jenë negative", Draghi tha në konferencën e tij për shtyp të fundvitit.

Bashkimi Evropian aktualisht duhet të mbajë dialogun me Rusinë, tha kryeministri, duke shtuar se presidenti rus Vladimir Putin "dëshiron të jetë në një gjendje negociatash, në të cilat zhvillimi i ngjarjeve është i mundur, gjë që nuk do të çonte në pasoja të pakthyeshme".

Gazsjellësi i përbashkët ruso-evropian Nord Stream 2 përfundoi në fillim të këtij viti, megjithatë, ai ende pret certifikimin nga rregullatorët gjermanë dhe evropianë. Megjithatë, disa raporte të fundit kanë sugjeruar se projekti mund të ndalet për shkak të përshkallëzimit të tensioneve midis Rusisë dhe Ukrainës.

Moska ka hedhur poshtë vazhdimisht pretendimet për planet "pushtuese" të Ukrainës dhe ka paralajmëruar kundër politizimit të Rrjedhës Veriore 2. Rusia gjithashtu kritikoi sanksionet e SHBA kundër gazsjellësit, të cilat kishin për qëllim ndalimin e ndërtimit të tij, duke thënë se ai është një shembull i "konkurrencës së pandershme".

Ndërsa miratimi i projektit është ende në shqyrtim, Evropa po përballet me një rritje të paprecedentë të çmimeve të gazit, me çmimet e të ardhmes së gazit që arrijnë një rekord prej 2,187 dollarë për 1,000 metër kub.

Argumentum.al