Presidenti Putin: Moska do të shqyrtojë disa alternativa nëse Perëndimi refuzon propozimet mbi Ukrainën

Moska do të ketë skenarë të ndryshëm në lidhje me mënyrën se si të përgjigjet nëse Perëndimi refuzon kërkesën e tij për të ndaluar zgjerimin ushtarak në Evropën Lindore.

Kështu ka thënë presidenti rus Vladimir Putin, duke folur në një intervistë të transmetuar të dielën nga televizioni kombëtar.

Këtë muaj, Moska i bëri thirrje SHBA-së dhe NATO-s të nënshkruajnë traktate që ndalojnë zgjerimin e mëtejshëm të bllokut ushtarak. Zyrtarët rusë kanë thënë vazhdimisht se i shohin bazat e dominuara nga SHBA dhe infrastrukturën tjetër, brenda ish-Traktatit të Varshavës, si një kërcënim.

Putin u pyet se çfarë do të bëjë qeveria e tij nëse Perëndimi refuzon kërkesat e tij.

"[Përgjigja jonë] mund të jetë shumë e ndryshme," tha presidenti, duke lënë të kuptohet se Moska mund të ketë disa opsione në mendje. "Kjo do të varet nga propozimet e ekspertëve tanë ushtarakë."

Putin përsëriti se Rusia dëshiron të shmangë përshkallëzimin e mëtejshëm dhe kërkon një zgjidhje diplomatike me bllokun e udhëhequr nga SHBA. Gjatë konferencës së tij për shtyp të fundvitit, të enjten, presidenti theksoi se Rusia mund të detyrohet të hakmerret ndaj zgjerimit "të papranueshëm" të NATO-s.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg tha se blloku mban një "politikë të dyerve të hapura", që do të thotë se Ukraina dhe vendet e tjera janë të lira të bashkohen me bllokun nëse plotësojnë disa kritere.

Pavarësisht tensioneve që rrethojnë Ukrainën, Rusia dhe NATO kanë shprehur gatishmërinë për të vazhduar dialogun. Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova tha se palët po punojnë për të ngritur një takim të Këshillit NATO-Rusi. Deutsche Presse-Agentur raportoi të dielën se Stoltenberg dëshiron të mbledhë këshillin më 12 janar.

Në javët e fundit, zyrtarët dhe mediat perëndimorë kanë akuzuar Rusinë se po përgatitet për një pushtim të mundshëm të Ukrainës. Moska i ka hedhur poshtë këto pretendime.