Putin dhe Biden mbajnë sërish bisedime telefonike ndërsa tensionet e NATO-s rriten

Bisedimet e dyta presidenciale SHBA-Rusi këtë muaj pritej të fokusoheshin në Ukrainën dhe zgjerimin e bllokut transatlantik

Presidenti rus Vladimir Putin dhe homologu i tij amerikan Joe Biden zhvilluan bisedime telefonike të enjten vonë. Thirrja shtesë, e dyta në dhjetor, vjen përpara bisedimeve të ardhshme ruso-amerikane të sigurisë në Gjenevë.

Si Uashingtoni ashtu edhe Moska kishin mbetur të mbyllura në axhendën specifike të diskutimit, i cili filloi vonë të enjten mbrëma.

Thirrja u mblodh në orën 23:35 me orën e Moskës (3:35 PM EST) dhe zgjati rreth 50 minuta.

Ndërsa Shtëpia e Bardhë sinjalizoi se tema e bllokimit të Ukrainës do të thirrej, Moska tha se diskutimi i një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse të sigurisë, të propozuar nga Rusia, do të jetë gjithashtu në tryezë.

Kremlini i ka lidhur bisedimet telefonike me bisedimet e ardhshme të profilit të lartë të sigurisë në Gjenevë, të planifikuara për 10 janar, me zëdhënësin e Putinit, Dmitry Peskov, duke thënë se “ka nevojë për një tjetër bisedë telefonike, e cila do të vijë përpara fillimit të negociatave. ” Negociatat e ardhshme do të drejtohen nga zyrtarë të lartë diplomatikë, ndërsa liderët e dy vendeve nuk pritet të marrin pjesë në to,sipas medias ruse RT.

Në fillim të këtij muaji, Putin dhe Biden mbajtën një samit virtual përmes një lidhjeje të sigurt video, duke diskutuar një shumëllojshmëri të gjerë çështjesh, duke filluar nga siguria kibernetike deri te fati i marrëveshjes bërthamore të Iranit të vitit 2015. Konflikti ukrainas dhe një marrëveshje e propozuar sigurie për moszgjerimin e NATO-s më tej në lindje ishin temat qendrore të bisedimeve të mëparshme.

Uashingtoni dhe aleatët e tij perëndimorë kanë akuzuar vazhdimisht Moskën se po kërkon të "pushtojë" Ukrainën fqinje, duke përmendur si provë një ngritje të supozuar ushtarake në kufijtë e saj.

Rusia këmbëngul se nuk ka asnjë qëllim për të sulmuar këdo, duke pohuar se çdo lëvizje trupash brenda territorit të saj është rreptësisht punë e saj e brendshme.

Marrëveshja gjithëpërfshirëse e sigurisë e propozuar nga Putini për t'u arritur midis Moskës dhe anëtarëve të bllokut të NATO-s të udhëhequr nga SHBA, ka qenë një temë shumë e ndjeshme në marrëdhëniet me Uashingtonin. Ndërsa Rusia ka paraqitur tashmë dy draft dokumente – një për SHBA-në veç e veç dhe një për bllokun ushtarak – Perëndimi ka qenë shumë evaziv në reagimin e tij. Shtëpia e Bardhë nuk e ka përjashtuar mundësinë e një marrëveshjeje të tillë, por tha se "nuk do të pajtohej kurrë" me disa nga propozimet.

 

/argumentum.al