Putin i bën thirrje NATO-s të bëjë një marrëveshje

Presidenti rus Vladimir Putin ka thënë se do të kërkojë bisedime me NATO-n për të siguruar që blloku ushtarak i udhëhequr nga SHBA-ja të mos zvarritet më pranë kufijve të vendit të tij, ndërsa Ukraina lëviz për të lejuar trupat perëndimore në vend.
Duke folur me një grup ambasadorë të sapoardhur në Kremlin të mërkurën, Putin tha se vendi i tij “do të insistojë në garancitë e përcaktuara për të përjashtuar mundësinë e lëvizjes së NATO-s më tej në lindje dhe vendosjen e armëve kërcënuese pranë territorit rus. ”

“Dëshiroj të theksoj se ne kemi nevojë që këto të jenë garanci ligjore”, tha presidenti rus, “duke qenë se kolegët tanë perëndimorë nuk i kanë përmbushur detyrimet e tyre përkatëse gojore. Të gjithë e dinë se kanë bërë premtime se nuk do të zgjeroheshin drejt lindjes, por më pas bënë të kundërtën. Shqetësimet legjitime të sigurisë ruse janë injoruar dhe vazhdojnë të injorohen.”

Putin këmbënguli se “kërcënimi në kufijtë tanë perëndimorë po rritet me të vërtetë dhe ne kemi folur vazhdimisht për këtë. Mjafton të shihet se sa afër ka avancuar infrastruktura ushtarake e NATO-s me kufijtë rusë. Është më se serioze për ne.”

Sipas tij, Kremlini po ndërmerr hapa për të siguruar kufijtë e vendit, por presidenti këmbënguli se Rusia nuk përbën kërcënim për Perëndimin. “Të zhvendosësh fajin, siç themi ne, nga ata që janë të sëmurë në kokë tek ne që jemi të shëndetshëm, është e papërgjegjshme.”

Vërejtjet e Putinit vijnë në mes të tensioneve të rritura midis bllokut ushtarak të udhëhequr nga SHBA dhe Rusisë për praninë e saj në rritje në Evropën Lindore. Të martën, Ministri i Jashtëm Sergej Lavrov zbuloi se "njësi dhe armatime të rëndësishme nga vendet e NATO-s, përfshirë amerikanët dhe britanikët, po afrohen më pranë kufijve tanë".

Ai gjithashtu kritikoi atë që ai e përshkroi si qëllimin afatgjatë të Perëndimit për të shtyrë sipërmarrjet anti-ruse në shtete të tjera, duke vënë në dukje se përfshirja e ish-republikave sovjetike në bllok është "shembulli më i ndritshëm i kësaj".

Në një intervistë të fundit me CNN, shefi i NATO-s Jens Stoltenberg tha se blloku kishte trefishuar përmasat e forcave të tij dhe kishte rritur praninë e tij si në Detin e Zi ashtu edhe në Detin Baltik për të kundërshtuar praninë e Rusisë. Një shkatërrues raketash i drejtuar nga marina amerikane "Arleigh Burke" u vendos në Detin e Zi javën e kaluar jo shumë kohë pasi dy anije të tjera luftarake amerikane lundruan nëpër të njëjtat ujëra.

Më herët në nëntor, zëvendësministri i Jashtëm rus Alexander Grushko paralajmëroi se planet e Stoltenberg për të lëvizur koka bërthamore amerikane rreth vendeve të Evropës Lindore për shkak të kërcënimeve të supozuara të paraqitura nga "veprimet agresive" të supozuara të Moskës rrezikuan marrëveshjet ekzistuese të paqes midis dy palëve.

Putini ka insistuar më parë se paraardhësit të tij, Mikhail Gorbachev, iu dhanë garanci nga udhëheqësit perëndimorë se NATO nuk do të zgjerohej në hapësirën e mbetur pas rënies së BRSS. Më pas, në vitin 2017, një pjesë e dokumenteve u deklasifikua dhe u interpretua gjerësisht se tregon se zyrtarët amerikanë, britanikë dhe gjermanë i dhanë garanci Kremlinit në vitet 1990 se NATO nuk do të shtynte vendet e Evropës Lindore, përpara se të pranonte vende si Polonia. Lituania, Letonia dhe Estonia.

Pandershmëria e supozuar u citua nga Putini si një kërcënim strategjik në vitin 2014, kur njoftoi se vendi do të rithithte gadishullin e Krimesë. “Kur infrastruktura e një blloku ushtarak po lëviz drejt kufijve tanë, kjo na shkakton disa shqetësime dhe pikëpyetje. Ne duhet të ndërmarrim disa hapa si përgjigje”, tha ai në atë kohë./ RT-Argumentum.al