Putin kërkon garanci nga Franca dhe Finlanda që pengojnë NATO-n të zgjerohet në Ukrainë

Presidenti rus Vladimir Putin foli në telefon të martën me homologët e tij francezë dhe finlandezë dhe përsëriti kërkesën e tij për garanci që pengojnë NATO-n të zgjerohet në Ukrainë ose të vendosë armë atje.

Presidenti rus Vladimir Putin i tha homologut të tij francez Emmanuel Macron se qeveria ukrainase po përshkallëzon situatën në Donbass dhe e bën këtë me lejen e heshtur të Perëndimit, ka thënë shërbimi për shtyp i Kremlinit.

Putin theksoi gjithashtu se ky përshkallëzim po ndodh pasi Ukraina po "pompohet" me armë të avancuara. Kjo e fundit krijon kërcënime sigurie për vetë Rusinë, shtoi presidenti në një bisedë telefonike me Macron sipas shërbimit për shtyp të Kremlinit.
Për më tepër, presidenti rus përmendi shkelje specifike të marrëveshjeve të Minskut nga Kievi në bisedimet e tij me Emmanuel Macron, tha shërbimi.

Bisedat telefonike të liderit rus me presidentin francez Emmanuel Macron dhe presidentin finlandez Sauli Niinistö vijnë në mes të tensioneve të rritura mbi një grumbullim trupash ruse pranë kufijve të Ukrainës që ngjallën frikën e një pushtimi të mundshëm dhe përpjekjeve diplomatike perëndimore për ta parandaluar atë që të ndodhte.

Presidenti i SHBA Joe Biden javën e kaluar i tha Putinit se Moska do të përballet me "pasoja të rënda" nëse sulmon fqinjin e saj ish-sovjetik.

Moska ka mohuar planet për të sulmuar Ukrainën dhe nga ana tjetër ka fajësuar Ukrainën për ngritjen e saj ushtarake në lindje të vendit.

Sipas  Kremlinit, në telefonatën e tij me Niinistö, Putin u ankua se Kievi "po mbështetet gjithnjë e më shumë në metodat e forta, duke përfshirë përdorimin e armëve të rënda dhe automjeteve të sulmit pa pilot" në lindjen e shkatërruar nga lufta të Ukrainës, dhe "përsëriti nevojën për të të nisë menjëherë negociatat me Shtetet e Bashkuara dhe NATO-n” mbi garancitë e sigurisë që kërkon Moska.

Niinistö, nga ana tjetër, "shpreh shqetësimin e madh për situatën e tensionuar dhe theksoi nevojën për të gjetur një zgjidhje diplomatike për të," tha zyra e tij.

Udhëheqësi rus përsëriti thirrjen për të negociuar garancitë e sigurisë në një telefonatë me Macron më vonë të martën, thuhet në leximin e Kremlinit. Putin akuzoi autoritetet ukrainase për "rëndimin e qëllimshëm të situatës në vijën e kontaktit" në lindje të vendit me mbështetjen e "një sërë vendesh perëndimore".

Përveç kësaj, "Ukraina po mbushet me armë moderne, të cilat përbëjnë një kërcënim të drejtpërdrejtë për sigurinë e Rusisë", tha Putin.

Rusia u ka bërë vazhdimisht thirrje vendeve evropiane që t'i bëjnë presion Kievit që të fillojë të përmbushë detyrimet e tij sipas marrëveshjeve të Minskut, të krijuara si një kornizë për t'i dhënë fund konfliktit të brendshëm në Ukrainë. Moska thotë se Kievi sistematikisht i injoron këto detyrime.

Argumentum.al