Takimi virtual/ Biden paralajmëron Putinin për sanksione ekonomike dhe masa të tjera në rast të përshkallëzimit ushtarak të Ukrainës

Një video-konferencë mes presidentit rus Vladimir Putin dhe homologut të tij amerikan Joe Biden ka përfunduar pas pak më shumë se dy orësh. Kremlini ishte zotuar se liderët do të bisedonin "për aq kohë sa duhet" për të zgjidhur çështjet e tyre.

"Samiti" i shumëpritur i videos të martën preku një sërë temash, duke përfshirë akuzën amerikane se Rusia po grumbullon trupa për të "pushtuar" Ukrainën, të cilën Moska e ka hedhur poshtë si "lajm të rremë".

Gjatë një bisede telefonike me presidentin rus Vladimir Putin të martën, presidenti amerikan Joe Biden tha se Uashingtoni mbështet integritetin territorial të Ukrainës dhe bëri thirrje për de-përshkallëzimin.

Thirrja e së martës midis Biden dhe Putin zgjati dy orë e një minutë dhe mbuloi një sërë temash, por u fokusua kryesisht në trupat ruse të dislokuara pranë kufijve perëndimorë të vendit, të cilat mediat perëndimore po raportojnë gjerësisht si një shenjë e një pushtimi të afërt të Ukrainës.

"Presidenti Biden shprehu shqetësimet e thella të Shteteve të Bashkuara dhe aleatëve tanë evropianë në lidhje me përshkallëzimin e forcave të Rusisë që rrethojnë Ukrainën dhe e bëri të qartë se SHBA-të dhe aleatët tanë do të përgjigjen me masa të forta ekonomike dhe të tjera në rast të përshkallëzimit ushtarak", tha ai. thuhet në thirrjen e lëshuar nga Shtëpia e Bardhë.

"Presidenti Biden përsëriti mbështetjen e tij për sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës dhe bëri thirrje për de-përshkallëzimin dhe kthimin në diplomaci. Dy presidentët i caktuan ekipet e tyre të ndjekin dhe SHBA-të do ta bëjnë këtë në koordinim të ngushtë me aleatët dhe partnerët." shtohet deklarata.

Shtëpia e Bardhë gjithashtu vuri në dukje se Biden dhe Putin diskutuan disa çështje mbi të cilat SHBA dhe Rusia mund të punojnë së bashku, duke përfshirë dialogun mbi Stabilitetin Strategjik, luftimin e ransomware dhe marrëdhëniet me Iranin.

Kërcënimi i Biden për ndëshkim ekonomik vjen pas raporteve se sanksionet e SHBA mund të përfshijnë një ndalim të blerjes së borxhit sovran rus në tregun sekondar, sanksione për gazsjellësin Nord Stream 2 nga Rusia në Gjermani që pothuajse ka përfunduar së ndërtuari, dhe madje edhe përjashtimin e Rusisë nga paratë SWIFT. Sistemi i transfertave me seli në Bruksel, Belgjikë.

Më vete të martën, komiteti i rregullave i Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së publikoi një tekst kompromisi për buxhetin e Pentagonit 2022, i cili nuk përfshinte sanksionet mbi Nord Stream 2. Megjithatë, një ndihmës i kongresit i tha Reuters se ata kanë një mirëkuptim me Berlinin për të mbyllur nënujore tubacioni i gazit nëse Rusia pushton Ukrainën.

Kërcënime të ngjashme pasuan stërvitjet ushtarake ruse të mbajtura në rajon në prill, të cilat u pretenduan gjithashtu se ishin preludi i një pushtimi të Ukrainës nga Kievi dhe shtypi perëndimor. Megjithatë, kjo teknikë ndihmoi në ndërtimin e çështjes së Kievit për lejimin e anëtarësimit në aleancën e NATO-s, për të cilën Brukseli tha se do të realizohej me shpejtësi.

Kremlini, i cili tha para takimit të së martës se nuk priste ndonjë përparim, ka mohuar se ka pasur ndonjë qëllim për të sulmuar Ukrainën dhe ka thënë se grumbullimi i trupave të tij është thjesht mbrojtës.

Por Moska ka shprehur shqetësim në rritje për ndihmën ushtarake perëndimore për Ukrainën, një ish-republikë tjetër sovjetike që ka anuar drejt Perëndimit që kur një revoltë popullore rrëzoi një president pro-rus në vitin 2014, dhe atë që ajo e quan zgjerimi të qëllimshëm të NATO-s.

Moska gjithashtu ka vënë në pikëpyetje synimet e Ukrainës dhe tha se kërkon garanci që Kievi nuk do të përdorë forcën për të provuar të rimarrë territorin e humbur në 2014 nga separatistët e mbështetur nga Rusia, një skenar që Ukraina e ka përjashtuar.

"Ne po kërkojmë marrëdhënie të mira dhe të parashikueshme me Shtetet e Bashkuara. Rusia nuk ka pasur kurrë qëllim të sulmojë askënd, por ne kemi shqetësimet tona dhe kemi vijat tona të kuqe," tha zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov.

Udhëheqësit nga Britania, Shtetet e Bashkuara, Franca, Gjermania dhe Italia do të mbajnë një telefonatë sot pas bisedimeve Biden-Putin, tha Shtëpia e Bardhë dhe zyra e kryeministrit britanik Boris Johnson.

Të njëjtët aleatë folën të hënën dhe "ranë dakord të qëndrojnë në kontakt të ngushtë për një qasje të koordinuar dhe gjithëpërfshirëse në përgjigje të grumbullimit ushtarak të Rusisë në kufijtë me Ukrainën", tha Shtëpia e Bardhë.

/Argumentum.al