Udhëheqësit e BE diskutojnë vaksinat përforcuese, çmimet e energjisë dhe agresionin rus në samitin e Këshillit

Udhëheqësit e BE-së janë kthyer në Bruksel për një samit evropian njëditor me një axhendë të ngjeshur që premton diskutime rreth goditjeve përforcuese, çmimeve të energjisë, rrugëve të migrimit dhe ngritjes ushtarake të Rusisë përgjatë kufirit me Ukrainën.

Debati sheh fytyra të reja në sallën e mbledhjeve të Këshillit Evropian: kancelari gjerman Olaf Scholz, kryeministrja suedeze Magdalena Andersson dhe kancelari austriak Karl Nehammer bënë të gjithë debutimin e tyre si kryetar i qeverisë së vendeve të tyre përkatëse.

Nga ana e tij, kryeministri çek Andrej Babiš do t'i japë lamtumirën e fundit kolegëve të tij përpara se kryeministri i ardhshëm Petr Fiala të marrë detyrën.

Mbledhja në kryeqytetin belg vjen në një moment të brishtë për Bashkimin Evropian: pas një periudhe optimizmi të shënuar nga zvogëlimi i rasteve të koronavirusit dhe përshpejtimi i rritjes ekonomike, blloku është sërish në pasiguri të thellë ndërsa varianti Omicron përhapet dhe kufizimet e reja pengojnë aktivitetin e biznesit. .

Për t'i bërë gjërat edhe më keq, inflacioni në eurozonë arriti nivelin më të lartë të të gjitha kohërave në nëntor – 4.9 për qind – si rezultat i ndërprerjeve të vazhdueshme të zinxhirit të furnizimit dhe rritjes së faturave të energjisë elektrike.

Gjermania, fuqia ekonomike e Evropës, është në prag të një recesioni dimëror, për të cilin shumë kanë frikë se mund të jehojë në të gjithë kontinentin.

'Beteja kundër kohës'

Samiti nisi të enjten në mëngjes në orën 10:00 CET, me fjalët hyrëse të presidentit të Parlamentit Evropian, David Sassoli, i cili po i afrohet fundit të mandatit të tij. Menjëherë pas kësaj, liderët hynë në çështjen me prioritet të lartë në rendin e ditës: COVID-19 dhe vaksinimin.

Debati u përqendrua te Omicron, hezitimi i vaksinave dhe vaksinat përforcuese, përhapja e të cilave është përshpejtuar pasi Qendra Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (ECDC) tha se mbrojtja e vaksinave zvogëlohet pas gjashtë muajve të parë.

"Përgjigja e vetme për Omicron tani është përshpejtimi i programeve tona të vaksinimit, me theks të veçantë në vaksinat përforcuese," u tha gazetarëve të enjten në mëngjes kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis. “Është një betejë kundër kohës”.

Tema e ndjeshme e vaksinimit të detyrueshëm u ngrit nga Austria, Gjermania dhe Greqia dhe u diskutua shkurt, kupton Euronews, por u përjashtua nga konkluzionet përfundimtare.

Udhëheqësit theksuan rëndësinë e koordinimit të kufizimeve të udhëtimit dhe pasaportave COVID në mënyrë që të mbrohet tregu i vetëm dhe të garantohet lëvizja e lirë.

Muajin e kaluar, Portugalia tronditi Brukselin kur thirri frenimin e urgjencës të Certifikatës së BE-së për COVID dhe vendosi një test negativ PCR për të gjithë mbërritjet, përfshirë mbajtësit e lejes së vaksinimit plotësisht. Greqia dhe Italia kohët e fundit ndoqën hapat e Lisbonës.

Ndërsa të ligjshme sipas rregullave të BE-së, këto vendime të përkohshme i kanë dhënë një goditje të rëndë certifikatës së udhëtimit të bllokut, një iniciativë novatore që synonte të lehtësonte qarkullimin ndërkufitar dhe të inkurajonte turizmin gjatë pandemisë.

"Nëse nuk bëni dallim midis njerëzve [të pavaksinuar] dhe atyre të vaksinuar sepse ata kanë nevojë për një test PCR, mendoj se është një ide e gabuar," tha kryeministri luksemburgas Xavier Bettel përpara takimit. "Është një vendim kombëtar, por për mua është një problem i përbashkët dhe ne kemi nevojë për zgjidhje të përbashkëta."

Pozicioni i tij u bë jehonë nga homologu i tij belg, Alexander De Croo, i cili bëri thirrje për harmonizim dhe harmonizim më të madh të rregullave të udhëtimit dhe këmbënguli se vaksinimi, dhe jo një test negativ, duhet të mbetet "elementi kyç" i certifikatës së COVID për të motivuar më shumë njerëz për të marrë. goditjen.

Të 27-të u zotuan të rrisin dhurimet e furnizimeve të vaksinave për vendet me të ardhura të ulëta, si përmes COVAX-it ashtu edhe marrëveshjeve dypalëshe. Blloku synon të dhurojë 700 milionë doza deri në mesin e vitit 2022 dhe deri më tani ka shpërndarë mbi 330 milionë, sipas Komisionit Europian.

Çmimet e gazit dhe barrierat kufitare

Pas diskutimit të koronavirusit, udhëheqësit trajtuan një tjetër burim shqetësimi për evropianët: rritja e faturave të energjisë.

Që nga mesi i verës, blloku ka parë rritje të çmimeve të gazit natyror me një ritëm befasues për shkak të mospërputhjes ndërkombëtare të ofertës dhe kërkesës.

Ekonomitë e përparuara janë rimëkëmbur shumë papritur dhe furnizuesit e gazit nuk kanë qenë në gjendje të plotësojnë nevojat e tyre të mëdha, duke çuar në një rritje të theksuar të tarifave. Situata po bëhet alarmante pasi temperaturat e dimrit nxisin konsumin e ngrohjes: gazi natyror arriti një çmim rekord prej 128 megavat në orë në Impiantin Hollandez të Transferimit të Titujve, standardi kryesor i Evropës.

Në samitin e fundit, vendet anëtare ranë dakord të menaxhojnë krizën e energjisë përmes zgjidhjeve të brendshme. Por kjo qasje kombëtare nuk i ka bindur vendet e goditura keq si Spanja dhe Italia.

"Është thelbësore që BE të ndërmarrë më shumë veprime dhe ta marrë atë me intensitet dhe shpejtësi më të madhe," u tha gazetarëve kryeministri spanjoll Pedro Sánchez. Sánchez mirëpriti planet e reja për të mundësuar prokurimin e përbashkët të gazit (në baza vullnetare), por tha se kjo "nuk ishte e mjaftueshme" dhe blloku duhet "të rishikojë strukturën e përcaktimit të çmimeve brenda tregut evropian të energjisë."

Një grup vendesh qendrore dhe veriore, të udhëhequra nga Gjermania, kanë refuzuar tashmë thirrjet për reforma të tregut. Hendeku i gjerë midis dy kampeve nuk ka gjasa të kapërcehet të enjten.

Ndërkohë, vende të tjera, si Polonia, Hungaria dhe Republika Çeke, fajësuan për faturat në rritje Sistemin e Tregtimit të Emetimeve të BE-së, një treg i karbonit që takson industritë më ndotëse. Tarifat ETS janë dyfishuar këtë vit, duke arritur më shumë se 80 € për ton karbon të emetuar.

Presidentja e Komisionit Ursula von der Leyen e mbrojti skemën me një grafik që tregon se çmimet e gazit natyror janë rritur në një vend shumë më të lartë se tarifat e karbonit. Por argumentet e saj nuk arritën të qetësonin shqetësimet rreth tryezës dhe debati për energjinë u shty deri vonë në mbrëmje.

Pas ngërçit energjetik, Këshilli u zhvendos për të diskutuar marrëdhëniet me Bjellorusinë dhe Rusinë, dy vende të akuzuara për grumbullimin e tensioneve të panevojshme në kufijtë lindorë të Evropës.

Ndërsa përplasja e Bjellorusisë ka rënë në intensitet, tensionet me Rusinë janë rritur në lartësi që nuk janë parë që nga viti 2014, kur Moska aneksoi ilegalisht gadishullin e Krimesë. Këtë herë, vendet perëndimore kanë frikë se Presidenti Vladimir Putin dëshiron të kryejë një pushtim ushtarak të gjithanshëm në Ukrainë.

Midis 95,000 dhe 100,000 trupa ruse janë të vendosura përgjatë kufirit me Ukrainën, sipas vlerësimeve të inteligjencës amerikane.

"Ne përballemi me situatën më të rrezikshme në 30 vitet e fundit," tha presidenti lituanez Gitanas Nauseda përpara takimit. “Ne duhet të bëjmë gjithçka që është në dorën tonë për të parandaluar skenarin më të keq, të cilin fatkeqësisht nuk mund ta përjashtojmë.

Udhëheqësit pritet t'i dërgojnë një "paralajmërim të fortë" Rusisë, por nuk do të specifikojnë se çfarë drejtimi veprimi do të ndërmarrin në rast të një inkursioni ushtarak për të ruajtur ndikimin e tyre politik kundër Kremlinit, thanë zyrtarët e BE-së duke folur në kushte anonimiteti.

Presidenti Putin ka mohuar çdo qëllim për të pushtuar Ukrainën dhe në vend të kësaj ka kërkuar garanci ligjërisht të detyrueshme që NATO nuk do të zgjerohet më tej në lindje ose nuk do të vendosë armët e saj afër territorit rus. Këto kushte shihen si të papranueshme për Perëndimin.

“I takon NATO-s të vendosë nëse, kur dhe si do të zgjerojë numrin e saj të anëtarësimit, kjo nuk mund të diktohet nga jashtë”, tha kryeministri letonez Krišjānis Kariņš. "Putini ka frikë se demokracia do ta bëjë marshimin e saj më tej drejt lindjes."

Në rast të një veprimi ushtarak të shtuar, vuri në dukje Kariņš, BE-ja duhet të godasë Moskën me "sanksione ekonomike shumë të dhimbshme" dhe të vendosë në tryezë të ardhmen e gazsjellësit Nord Stream 2. Përçuesi i gazit aktualisht është i bllokuar nga rregullatorët gjermanë.

Veçanërisht, axhenda e takimit nuk parashikon ndonjë diskutim rreth dy temave që bëhen tituj ndërkombëtarë: bojkoti i Lojërave Olimpike Dimërore të Pekinit dhe shtrëngimi ekonomik i Kinës kundër Lituanisë.

Vendi baltik ka denoncuar Kinën për bllokimin e eksporteve të saj, duke thënë se masa ishte hakmarrje për lejimin e Tajvanit – ishullit vetëqeverisës që Pekini e konsideron një provë të padrejtë – të hapte një zyrë përfaqësuese në Vilnius. Lituania ka larguar delegacionin e saj diplomatik nga vendi dhe ka paralajmëruar kompanitë kombëtare se mund të humbasin kontratat me shumëkombëshe.

Udhëheqësit do të debatojnë gjithashtu për migracionin, një temë që ka gjeneruar shumë diskutime të nxehta vitet e fundit. Këshilli dëshiron të eksplorojë ndihma të reja financiare për vendet e origjinës në mënyrë që të frenojë largimin e migrantëve dhe goditjen e trafikimit të qenieve njerëzore.

Samiti i mëparshëm pa një përpjekje nga vendet lindore për të nxitur telat dhe muret me gjemba të financuara nga BE, një ide që u bllokua nga shtetet më të mëdha dhe u hodh poshtë publikisht nga presidenti von der Leyen./ Euronews-Argumentum.al