"Asgjë për ty pa ty"/ Biden i thotë presidentit ukrainas se çfarë do të bëjë SHBA nëse Rusia e pushton

Presidenti i SHBA Joe Biden ka siguruar homologun e tij ukrainas, Volodymyr Zelensky, se Uashingtoni dhe aleatët e tij do të "përgjigjen me vendosmëri" në rast se Moska pushton fqinjin e saj.

Të dy udhëheqësit folën me telefon të dielën, me Shtëpinë e Bardhë që më vonë lëshoi një deklaratë. Përveç komenteve të zakonshme për angazhimin e Amerikës ndaj "sovranitetit dhe integritetit territorial" të Ukrainës, Biden i tha gjithashtu Zelenskyt se Uashingtoni nuk do të diskutonte asnjë çështje që do të ndikonte drejtpërdrejt në Kiev pas shpine, duke thënë se "asgjë për ty pa ty" ishte një parim kyç. në marrëdhëniet dypalëshe.

Për më tepër, presidenti amerikan përshëndeti "masat e ndërtimit të besimit për të ulur tensionet në Donbas" si dhe "diplomacinë aktive për të çuar përpara zbatimin e Marrëveshjeve të Minskut, në mbështetje të Formatit të Normandisë".

Sipas Shtëpisë së Bardhë, “udhëheqësit shprehën mbështetje për përpjekjet diplomatike, duke filluar nga java e ardhshme me Dialogun dypalësh të Stabilitetit Strategjik, në NATO përmes Këshillit NATO-Rusi dhe në Organizatën për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë [OPEC]”.

Të hënën e ardhshme, Rusia dhe SHBA do të zhvillojnë bisedime për garancitë e sigurisë në Gjenevë të Zvicrës, e ndjekur nga një takim i Këshillit NATO-Rusi në Bruksel, Belgjikë më 12 janar dhe një seancë e Këshillit të Përhershëm të OSBE-së në Vjenë, Austri më 13 janar.

Pas telefonatës së së dielës, Zelensky shkroi në Twitter, duke theksuar se biseda e tij me Biden ishte "biseda e parë ndërkombëtare e vitit", e cila vërtetoi "natyrën e veçantë të marrëdhënieve tona". Tweet-i i presidentit ukrainas tha gjithashtu se "ruajtja e paqes në Evropë, parandalimi i përshkallëzimit të mëtejshëm, reformat [dhe] deoligarkizimi" ishin temat kryesore të diskutuara. Ai përfundoi duke falënderuar "aleatët" e Ukrainës për "mbështetjen e tyre të palëkundur".

Biseda e Biden me Zelensky erdhi pas bisedës së tij telefonike me presidentin rus Vladimir Putin më 30 dhjetor. Biden paralajmëroi homologun e tij rus për sanksione gjithëpërfshirëse kundër Rusisë nëse ajo pushton Ukrainën, edhe pse Moska ka mohuar vazhdimisht spekulimet për ndonjë plan në këtë drejtim. Putini, nga ana tjetër, e bëri të qartë se masa të tilla ndëshkuese do të nënkuptonin në mënyrë efektive ndërprerjen e marrëdhënieve midis dy vendeve.

Në mesin e dhjetorit, Rusia paraqiti një projekt-program për garancitë e sigurisë në Evropë, të cilin donte ta diskutonte me Perëndimin. Ndër pikat kyçe të përmendura ishte përfundimi i zgjerimit të NATO-s drejt lindjes, me Moskën që kërkonte një dokument ligjërisht të detyrueshëm që do të garantonte që Ukraina nuk do të bëhej pjesë e bllokut ushtarak. SHBA dhe aleatët e saj e refuzuan propozimin, por ranë dakord të zhvillonin bisedime me Rusinë. Kremlini paralajmëroi NATO-n se do të duhet të përgjigjet në mënyrë proporcionale nëse thirrjet e saj lihen të padëgjuara.

Shqetësimet e fundit mbi Ukrainën janë nxitur nga pretendimet në mediat perëndimore se Rusia po planifikonte të pushtonte Ukrainën. Moska ka mohuar vazhdimisht të ketë qëllime të tilla dhe ka theksuar se lëvizjet e trupave të saj ishin të kufizuara në territorin rus, duke thënë se nuk ishte e detyruar të jepte llogari për to.

Argumentum.al