Kina dhe Irani zotohen të fillojnë zbatimin e planit të bashkëpunimit gjithëpërfshirës

Kina dhe Irani njoftuan nisjen e zbatimit të planit gjithëpërfshirës të bashkëpunimit midis dy vendeve gjatë një takimi midis këshilltarit shtetëror dhe ministrit të jashtëm kinez Wang Yi dhe ministrit të jashtëm iranian Hossein Amir Abdollahian në Wuxi, provinca Jiangsu e Kinës të premten.

Për zgjerimin e bashkëpunimit dypalësh

Ministrat e jashtëm ranë dakord të rrisin bashkëpunimin në energji, infrastrukturë, kapacitet prodhues, shkencë dhe teknologji, si dhe kujdesin mjekësor dhe shëndetësor, sipas një deklarate të takimit.

Bashkëpunimi dypalësh do të zgjerohet gjithashtu në bujqësi, peshkim, sigurinë kibernetike dhe tregun e palëve të treta, si dhe shkëmbimet mes njerëzve dhe kulturore në arsim, film dhe trajnime të personelit, thuhet në deklaratë.

Kina do të vazhdojë të bëjë maksimumin për të ofruar vaksina për Iranin dhe është e gatshme të zgjerojë bashkëpunimin në të gjitha fushat për të ngritur në një nivel të ri partneritetin gjithëpërfshirës strategjik Kinë-Iran, tha Wang.

Abdollahian tha se Irani mbështet me vendosmëri Kinën në mbrojtjen e interesave të saj thelbësore dhe mbështetjen e politikës së një Kine, duke shtuar se vendi i tij vlerëson shumë dhe do të marrë pjesë aktive në ndërtimin e përbashkët të Brezit dhe Rrugës.

Irani është i vendosur fort për të promovuar bashkëpunimin Iran-Kinë, mezi pret të mësojë nga përvoja e zhvillimit dhe teknologjia e avancuar e Kinës dhe është i gatshëm të bëhet një partner i besueshëm dhe bashkëpunues afatgjatë i Kinës, tha ai.

Irani mbështet fuqimisht Kinën në organizimin e Lojërave Olimpike Dimërore të suksesshme dhe do të marrë pjesë aktive në ceremoninë e hapjes dhe do të marrë pjesë në lojëra, shtoi ai.

Për situatën bërthamore iraniane

Dy ministrat e jashtëm u ndalën edhe në situatën bërthamore të Iranit.

Tërheqja e njëanshme e SHBA nga Plani i Përbashkët Gjithëpërfshirës i Veprimit (JCPOA) ka krijuar situatën aktuale të vështirë, ajo duhet të mbajë përgjegjësinë kryesore dhe të korrigjojë gabimin e saj sa më shpejt të jetë e mundur, tha Wang.

Kina do të mbështesë me vendosmëri rifillimin e negociatave për zbatimin e JCPOA dhe do të vazhdojë të marrë pjesë në mënyrë konstruktive në negociatat pasuese, tha ai, duke shtuar se të gjitha palët duhet të bëjnë përpjekje për të çuar përpara procesin e zgjidhjes politike dhe diplomatike.

Irani është i përkushtuar për arritjen e një pakete marrëveshjeje garancie të qëndrueshme përmes negociatave serioze dhe vlerëson rolin konstruktiv të Kinës në proces, tha Abdollahian.

Irani do të mbajë komunikim të ngushtë me Kinën, shtoi ai.

Për çështjet e Lindjes së Mesme dhe Afganistanit

Kina sugjeron krijimin e një platforme dialogu shumëpalësh në rajonin e Gjirit në një datë të hershme për të diskutuar shqetësimet e sigurisë të vendeve të rajonit dhe për të përmirësuar marrëdhëniet midis të gjitha palëve, tha Wang.

Ai gjithashtu theksoi fillimin me zgjidhjen politike të çështjes së Jemenit për të promovuar paqen dhe stabilitetin rajonal.

Pala iraniane shprehu gatishmërinë e saj për të përmirësuar në mënyrë aktive marrëdhëniet me Arabinë Saudite dhe vendet e tjera të Gjirit dhe shpreson ta shtyjë çështjen e Jemenit në rrugën e zgjidhjes politike sa më shpejt të jetë e mundur, tha Abdollahian..

Burimi: CTGN news

Përgatiti në shqip: Argumentum.al