Konfirmohet takimi i shumëpritur NATO-Rusi

Blloku i udhëhequr nga SHBA do të ulet me Moskën javën e ardhshme, njoftuan mediat ruse

Këshilli NATO-Rusi do të mblidhet më 12 janar, ka thënë shërbimi për shtyp i aleancës për agjencinë e lajmeve TASS. Ai do të zhvillohet dy ditë pasi të fillojnë bisedimet midis Moskës dhe Uashingtonit në Gjenevë.

Rusia pezulloi bashkëpunimin me NATO-n tetorin e kaluar, pasi organizata dëboi tetë nga diplomatët e Moskës nga misioni i vendit në Bruksel. Ai i akuzoi ata për përfshirje në aktivitete të fshehta spiunazhi, pa ofruar asnjë provë për të mbështetur pretendimin. Moska, në përgjigje, tha se masa ishte pjesë e një përpjekjeje për të nxitur axhendën e "kërcënimit të Rusisë".

Samiti i javës së ardhshme është thirrur nga sekretari i përgjithshëm i bllokut, Jens Stoltenberg. Ai është gjithashtu kryetar i Këshillit NATO-Rusi, i cili u krijua për komunikim të drejtpërdrejtë në fillim të viteve 2000. Fati i saj ka mbetur i pasigurt muajt e fundit.

Këshilli nuk është mbledhur që nga viti 2019 dhe marrëdhëniet mes vendit më të madh të Evropës dhe aleancës mezi kanë funksionuar që pas 'Maidan' të vitit 2014 në Ukrainë dhe krizave të mëvonshme në Krime dhe Donbas.

Në dhjetor, Stoltenberg sinjalizoi gatishmërinë për t'u përfshirë në "dialog kuptimplotë" me Rusinë mes tensioneve në rritje.

Gjatë javëve të fundit, Perëndimi ka akuzuar vazhdimisht Moskën se po kërkon të "pushtojë" Ukrainën fqinje, duke përmendur imazhet e lëvizjeve të trupave ruse pranë kufijve të saj si "provë". Moska, megjithatë, i ka mohuar vazhdimisht akuzat e tilla, duke pohuar se manovrat janë të kufizuara ekskluzivisht në territorin rus dhe nuk janë agresive në natyrë.

Takimi i këshillit do të pasojë bisedimet e planifikuara SHBA-Rusi mbi garancitë e sigurisë në Gjenevë. Ideja e një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse midis Rusisë dhe Perëndimit u hodh nga Presidenti Vladimir Putin në fillim të dhjetorit, me Moskën që tashmë ka paraqitur dy draft dokumente – një për SHBA-në dhe një tjetër për bllokun që ajo drejton.

Ndër kushtet e tjera, garancitë e propozuara parashikojnë një detyrim ligjërisht të detyrueshëm për NATO-n për të ndaluar zgjerimin e saj drejt lindjes, veçanërisht në Ukrainë. Mbledhja e profilit të lartë, që do të udhëhiqet nga diplomatët më të lartë të dy vendeve, është planifikuar të fillojë më 10 janar./ Argumentum.al