Presidenti i Kazakistanit Tokayev urdhëron të hapet zjarr ndaj "terroristëve"pa asnjë paralajmërim, falënderon Putin për paqeruajtësit rus

Presidenti i Kazakistanit Kassym-Jomart Tokayev deklaroi të premten se ai ka urdhëruar ushtrinë dhe shërbimet e zbatimit të ligjit të përdorin forcën vdekjeprurëse kundër terroristëve,  për të hapur zjarr pa paralajmërim.

"U dhashë urdhër agjencive të zbatimit të ligjit dhe ushtrisë që të hapnin zjarr për të vrarë pa paralajmërim", tha Tokayev në një fjalim televiziv drejtuar kombit.

Sipas Tokaev, të paktën 20,000 persona të armatosur sulmuan Almaty. Ai tha se rebelët e armatosur janë trajnuar dhe koordinuar nga një qendër dhe se terroristët do të eliminohen nëse refuzojnë të dorëzohen.

Presidenti kritikoi gjithashtu "të ashtuquajturat media 'të pavarura'" dhe "aktorët e huaj" për ndezjen e dhunës dhe premtoi një reagim të ashpër ndaj çdo sulmi ndaj ligjit dhe rendit.
Tokayev falënderoi presidentin rus Vladimir Putin për përgjigjen e shpejtë ndaj thirrjes së tij në lidhje me paqeruajtësit dhe theksoi se forcat e CSTO do të jenë në vend vetëm për një kohë të shkurtër.
Gjithashtu, ai theksoi se autoritetet i vunë re kërkesat e bëra nga protestuesit paqësorë përpara se të ndezeshin trazirat dhe njoftuan reformat, duke thënë se do të mbajë një fjalim në parlamentin e vendit më 11 janar, në lidhje me krizën aktuale.

Protestat masive në vend filluan në fillim të janarit, pasi njerëzit dolën në rrugë për të kundërshtuar rritjen e çmimit të gazit. Trazirat u përhapën më pas në qytete të tjera, duke rezultuar në përleshje të dhunshme me policinë, plaçkitje, zjarrvënie dhe vandalizëm.
Në Almaty, kryeqyteti i vjetër dhe qyteti më i populluar i Kazakistanit, qindra njerëz sulmuan zyrën e kryetarit të bashkisë dhe rezidencën e vjetër presidenciale. Pati raportime të shumta për sulme kundër oficerëve të policisë dhe trupave.
Për të frenuar dhunën, Tokayev kërkoi ndihmë nga Organizata e Traktatit të Sigurisë Kolektive (CSTO), e cila po dërgon forca paqeruajtëse për të ruajtur objektet strategjike në vend.

Argumentum.al