Rusia mund të vendos ushtrinë në Kubë dhe Venezuele? Reagon Shtëpia e Bardhë: SHBA do të përgjigjet me “vendosmëri”

Moska ka refuzuar të përjashtojë dërgimin e infrastrukturës ushtarake në Venezuelë apo Kubë .

Autoritetet amerikane do të vepronin te "vendosur " nëse Rusia do të vendoste ushtrinë e saj në Amerikën Latine, tha Shtëpia e Bardhë të enjten, pas sugjerimeve se Moska mund të vendoste disa nga trupat e saj në Venezuelë ose Kubë.Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i Shteteve të Bashkuara, Jake Sullivan, e quajti idenë "të turbullt në komentin publik" dhe vuri në dukje se vendosja e infrastrukturës ushtarake ruse në Amerikën Latine nuk ishte një pikë diskutimi në Dialogun e Stabilitetit Strategjik Rusi-SHBA në Gjenevë.

Nëse Rusia do të lëvizte në atë drejtim, ne do të merreshim me vendosmëri”, tha ai, duke iu përgjigjur një pyetjeje të një gazetari.

Kundërshtimi i SHBA ndaj vendosjes së trupave ruse në Amerikë mund të ngrejë disa vetulla në Moskë, e cila është ankuar vazhdimisht për forcat e armatosura amerikane që ndodhen pranë kufirit perëndimor të Rusisë.

Sugjerimi se Rusia mund të dërgojë trupa në Amerikën Latine erdhi gjatë një interviste me zëvendësministrin e jashtëm rus Sergey Ryabkov në kanalin televiziv RTVI. Kur u pyet për mundësinë e vendosjes, Ryabkov nuk mundi as të konfirmonte dhe as të mohonte se ishte në planet e Kremlinit

“Është stili amerikan që të ketë disa opsione për politikën e saj të jashtme dhe ushtarake,” tha ai. "Ky është gurthemeli i ndikimit të fuqishëm të atij vendi në botë."

“Presidenti i Rusisë ka folur shumë herë mbi temën se cilat mund të jenë masat, për shembull që përfshin Marinën Ruse, nëse gjërat vendosen në drejtimin e provokimit të Rusisë dhe rritjes së mëtejshme të presionit ushtarak ndaj nesh nga SHBA-ja”. Ryabkov vazhdoi. “Ne nuk e duam këtë. Diplomatët duhet të arrijnë një marrëveshje”.

Ryabkov u takua me Zëvendës Sekretaren e Shtetit të SHBA, Wendy Sherman të hënën për të diskutuar propozimet ruse mbi garancitë e sigurisë, duke përfshirë, ndër të tjera, një kërkesë për përfundimin e zgjerimit të NATO-s drejt lindjes. Uashingtoni e ka refuzuar propozimin e Moskës si jo-fillestar.

/ Argumentum.al