Xi Jinping: Kina kundërshton forcat e jashtme që nxisin 'revolucionin me ngjyra' në Kazakistan

Kina kundërshton forcat e jashtme që krijojnë qëllimisht trazira në Kazakistan dhe organizojnë një "revolucion me ngjyra", tha të premten presidenti kinez Xi Jinping.

Xi i bëri komentet në një mesazh verbal për presidentin kazak Kassym-Jomart Tokayev, në të cilin ai shprehu ngushëllimet e tij të sinqerta për trazirat e fundit në shkallë të gjerë në Kazakistan, të cilat kanë shkaktuar viktima të rënda dhe humbje pronash.

Presidenti kinez vlerësoi presidentin kazak për iniciativën vendimtare dhe të fuqishme në momentin kritik që qetësoi shpejt situatën. Kjo pasqyron përgjegjësinë dhe përkushtimin e tij si burrë shteti dhe qëndrim shumë të përgjegjshëm ndaj vendit dhe popullit, shtoi ai.

Xi theksoi se Kina është kundër çdo force që dëmton stabilitetin e Kazakistanit, kërcënon sigurinë e tij ose shkatërron jetën paqësore të popullit të tij.

Kina kundërshton me vendosmëri çdo përpjekje për të minuar miqësinë Kinë-Kazakistan dhe për të ndërhyrë në bashkëpunimin midis dy vendeve, tha Xi.

Ai u zotua gjithashtu se Kina, si një fqinj vëllazëror dhe një partner strategjik i përhershëm gjithëpërfshirës, është e gatshme të ofrojë mbështetje për Kazakistanin dhe të ndihmojë vendin të kapërcejë vështirësitë.

Pavarësisht nga rreziqet dhe sfidat me të cilat përballet Kazakistani, Kina është gjithmonë një mik i besueshëm dhe partner i besueshëm i Kazakistanit dhe populli kinez do të qëndrojë gjithmonë së bashku me popullin kazak, tha Xi.

Protestat e dhunshme në Kazakistan, veçanërisht në qytetin më të madh të vendit, Almaty, kanë shkaktuar vdekje të shumta gjatë ditëve të fundit, sipas raporteve të ndryshme. Tokayev pranoi dorëheqjen e qeverisë të mërkurën dhe ka kërkuar ndihmë nga Organizata e Traktatit të Sigurisë Kolektive.

Të premten në mëngjes, forcat e sigurisë dukej se kishin kontrollin e rrugëve të qytetit kryesor të Kazakistanit Almaty dhe presidenti i vendit tha se rendi kushtetues ishte rivendosur kryesisht.

/ Argumentum.al